+ Władysława Maja i jego rodziców
    2. + Józefa Kubarka w rocznicę śmierci, Marka syna

Wniebowzięcie - Matki Bożej Zielnej

2017-08-15

Uroczystość Wniebowzięcia w tradycji ludowej nazywana jest świętem Matki Bożej Zielnej. Zazwyczaj na tę porę przypada koniec żniw. Wdzięczni Maryi za opiekę przynosimy bukiety z ziół, kłosów i kwiatów. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem naszego dziękczynienia. Liturgiczny gest błogosławienia rzeczy ma być okazją do wychwalania Boga Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jednocześnie jest prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Pobłogosławione wiązanki zanosimy do domu, aby umieszczone przy wizerunku Maryi ciągle przypominały nam o wielkich rzeczach, jakie Pan Bóg czyni dla nas.
Przygotowując się do tej uroczystości w naszej parafii zostały z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Ryczowa i Półwsi oraz Koła Gospodyń z Ryczowa zorganizowane warsztaty pt. "Bukiet dla Maryi". Były one poświęcone tradycji związanej ze świętem Matki Bożej Zielnej a zwłaszcza praktycznej umiejętności komponowania bukietów z kwiatów i ziół. Zgromadziły sporą grupę uczestników w różnym wieku. Efektem spotkania były piękne bukiety, które potem mogliśmy zobaczyć w kościele.

Było pięknie i kolorowo!