+ Marię Kozioł, Józefa męża
    1. + Władysława Starowicza w rocznicę śmierci, Marcjannę żonę oraz ich rodziców
    2. O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla ks. Proboszcza, ks. Rafała, ks. Wojciecha i ks. Dariusza w rocznicę święceń kapłańskich

Góra Anioła

2017-09-29

Półwysep Gargano położony w południowo-wschodnim regionie Włoch jest znany zwłaszcza ze względu na postać św. Ojca Pio. Liczni pielgrzymi odwiedzają miejsca związane z życiem i działalnością tego charyzmatycznego zakonnika. San Giovanni Rotondo, gdzie żył i działał o. Pio oraz rodzinna Pietrelcina to miejscowości, które znajdują się standardowo w programie każdej pielgrzymki. Nie wszyscy jednak podążają dalej przez skalisty płaskowyż, który we wschodniej części pokrywa Foresta Umbra, czyli pierwotna puszcza złożona z lasów bukowych dębowych i cisowych. Na skraju tej przeważnie dziewiczej puszczy leży miejscowość Monte SantAngelo. Znajduje się tutaj najsłynniejsze w Kościele Rzymsko-Katolickim sanktuarium ku czci Świętego Michała Archanioła. Na szczycie góry wznosi się niezwykła, jedyna w swoim rodzaju Bazylika, którą stanowią usytuowane wokół groty budowle, świadczące o jej XV-wiecznej historii. Opiekę duszpasterską nad Sanktuarium sprawują księża ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła popularnie zwani Michalitami. Od wieków jest to miejsce modlitwy i pojednania, sławne w całym chrześcijańskim świecie. Anonimowy pisarz, żyjący tysiąc lat temu, pozostawił o nim następujące świadectwo: "Sanktuarium Świętego Michała Archanioła sławne jest nie z blasku swoich marmurów, ale z cudownych wydarzeń, które tu miały miejsce. W swojej formie jest skromne, ale bogate w niebiańskie cnoty, ponieważ sam Święty Michał Archanioł zbudował go i poświęcił, pomny na ludzką słabość sam zstąpił z nieba, aby w owym czasie ludzie mogli stać się uczestnikami dzieł Bożych".
Początki Sanktuarium sięgają końca V wieku. Pierwsze objawienie, które według tradycji miało miejsce w roku 490, jest określane jako "epizod zagubienia byka". Pewnego dnia bogatemu włościaninowi z Siponto doniesiono o zagubieniu się najpiękniejszego byka z jego stada, pasącego się na wzgórzach Gargano. Właściciel po usilnych poszukiwaniach we wszystkich możliwych miejscach, w końcu znalazł go na szczycie góry, klęczącego u wejścia do groty. W odruchu gniewu napiął łuk i wypuścił strzałę, aby ukarać śmiercią nieposłuszne zwierzę. Ale strzała zamiast ugodzić byka, w sposób niewytłumaczalny zawróciła i zraniła strzelającego. Wstrząśnięty tym wypadkiem właściciel udał się do biskupa, aby mu donieść o niezwykłym wydarzeniu, jakie miało miejsce na szczycie góry. Biskup niezwłocznie zarządził trzy dni modlitw i pokuty. Kiedy chylił się ku wieczorowi ostatni dzień modlitw, biskupowi ukazał się Święty Michał Archanioł i przemówił do niego tymi słowami: Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona. Ja sam jestem jej strażnikiem... Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie... Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego. Ponieważ ta góra była tajemnicza i prawie niedostępna, a ponadto była także miejscem kultu pogańskiego, biskup długo wahał się, zanim zdecydował się wypełnić polecenie Archanioła. Jednak następne objawienia Archanioła i jego cudowne ingerencje przekonały biskupa, który 29 września 493 złożył Bogu w grocie ofiarę eucharystyczną. Od tej pory miejsce to jest ośrodkiem niezliczonych pielgrzymek, miejscem modlitwy, a przede wszystkim miejscem pojednania z Bogiem. Wśród pielgrzymów, którzy nawiedzili to Sanktuarium było kilku papieży, między innymi Jan Paweł II. Przybyło tu też wielu władców np. Zygmunt Stary Król Polski. Był tu św. Franciszek z Asyżu i św. Ojciec Pio oraz tysiące pielgrzymów różnych narodowości, którzy przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła odnajdowali przebaczenie, nadzieję i pokój ducha. Za portalem górnego dziedzińca rozpoczynają się schody, które prowadzą do głównego miejsca Sanktuarium, do Groty Świętego Michała Archanioła. Był on już przez Żydów uważany za Księcia Aniołów, obrońcę i opiekuna narodu wybranego. Jego imię w języku hebrajskim brzmi Michael i znaczy Któż jak Bóg. W Nowym Testamencie św. Michał Archanioł ukazany jest jako przeciwnik szatana, zwycięzca ostatecznej walki przeciwko niemu i jego zwolennikom. Opis tej walki znajduje się w rozdziale 12 Księgi Apokalipsy. Święty Michał Archanioł uważany jest przez chrześcijan za najpotężniejszego obrońcę Ludu Bożego. W ikonografii tak wschodniej jak i zachodniej przedstawiany jest on jako wojownik trzymający w ręce szpadę lub włócznię i depczący stopami smoka-potwora, symbol szatana, zwyciężonego w walce. Tradycja przypisuje św. Michałowi Archaniołowi zadanie składania na szale dobrych i złych uczynków dusz stojących na Sądzie Bożym. Dlatego też na niektórych wyobrażeniach ikonograficznych Święty oprócz miecza trzyma w ręce wagę. Kościół czci Św. Michała Archanioła razem ze Św. Gabrielem Archaniołem i Św. Rafałem w dniu 29 września. W Monte Sant Angelo na uwagę zasługuje również wysoki zamek, w którym odnajdujemy znaki obecności kolejno panujących w tym regionie Włoch władców: Normanów, Szwabów, Andegawenów i Aragończyków. Warto zobaczyć także kompleks zabytkowy św. Piotra ze średniowiecznym baptysterium zwanym także jako Grobowiec Rotara. Wędrówka wąskimi uliczkami średniowiecznej dzielnicy Junno oraz nawiedzenie miejsc sakralnych przenosi pielgrzyma, turystę do innego świata. Pozwala odetchnąć atmosferą minionych, bardzo odległych wieków i budzi uznanie dla ludzi, którzy tworzyli to piękno.
Ks. Adam Ogiegło