Wybrałeś(aś) poniedziałek, 15 październik 2018
Numer tygodnia w roku 42
Wyświetlone będą ogłoszenia i msze święte z niedzieli 14 październik 2018 (28 Niedziela Zwykła, XVIII Dzień Papieski)

Msze święte dzisiaj
  • Z kalendarza liturgicznego
    • Jutro wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła.
    • We wtorek wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej.
    • W środę wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika.
    • We czwartek święto św. Łukasza, ewangelisty.
    • W sobotę uroczystość św. Jana Kantego, prezbitera, głównego patrona archidiecezji krakowskiej i miasta Krakowa.
  • Nabożeństwa różańcowe są w niedzielę o 1530, a w dni powszednie o 1730
  • W piątek o 2000 Noc Nikodema. Na spotkanie z Jezusem Eucharystycznym zapraszamy szczególnie młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania. Podczas adoracji będzie możliwość spowiedzi. Jest to także trzeci piątek miesiąca. Koronka do Bożego Miłosierdzia po Mszy św. porannej.
  • Dzisiaj obchodzimy 18. Dzień Papieski, a we wtorek, 16 października będziemy wspominać 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Rozważajmy na nowo nauczanie św. Jana Pawła II. Zachęcamy, abyśmy nadal budowali żywy pomnik papieża Polaka w sercach młodych, zdolnych, ale naszych ubogich rodaków, których edukację możemy wspierać za pośrednictwem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
  • Dzisiaj także w Dniu Edukacji Narodowej nasze myśli kierujemy w stronę nauczycieli, katechetów i wychowawców. Otoczmy ich naszymi modlitwami.
  • Papieskie Dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie co roku 18 października organizuje akcje Milion Dzieci Modli się na Różańcu. My również chcemy się przyłączyć do tej akcji. Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami i was drodzy parafianie 18 października tj. czwartek o godzinie 1730 na różaniec podczas którego razem z dziećmi będziemy modlić się o pokój ma świecie. Dzieci które chcą czytać rozważania różańcowe prosimy aby zgłosiły się do zakrystii lub do animatorki Marceliny.
  • Bóg zapłać rodzinom z ul. Spokojnej i Stadionowej za ubranie kościoła. Na przyszłą niedzielę ubierają nowożeńcy.
  • Od przyszłej niedzieli przyjmujemy na wypominki.
Pytanie, które usłyszał Jezus, powinno nurtować każdego z nas: co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Nie bójmy się go postawić w naszej osobistej modlitwie przed Panem Jezusem. Nie obawiajmy się także odpowiedzi, jakiej nam udzieli. On zna nasze serca i wie, jakie wymagania może nam postawić. Wypełniając je, osiągniemy zbawienie.
Katecheza parafialna
Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, zaczął Go pytać: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?
Jezus mu rzekł: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę.
On Mu odpowiedział: Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości.
Wtedy Jezus spojrzał na niego z miłością i rzekł mu: Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną. Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.
Wówczas Jezus spojrzał dookoła i rzekł do swoich uczniów: Jak trudno tym, którzy mają dostatki, wejść do królestwa Bożego. Uczniowie przerazili się Jego słowami, lecz Jezus powtórnie im rzekł: Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego tym, którzy w dostatkach pokładają ufność. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego.
A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: Któż więc może być zbawiony?
Jezus popatrzył na nich i rzekł: U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe.
Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą.
Jezus odpowiedział: Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci lub pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym. (Mk 10, 17-30)

Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?

Mądrość człowieka poznaje się po pytaniach, jakie stawia. One bowiem świadczą o tym, czego poszukuje.
Nie należy się dziwić, że Jezus spojrzał z miłością na człowieka, który postawił tak ważne dla niego pytanie. To jeden z najmądrzejszych ludzi występujących na kartach Ewangelii.
Otrzymał odpowiedź i zamiast się uradować, odszedł smutny.
Był już bowiem zbyt mądry" i czekał na pochwałę, a nie na zadanie.

Mądrości człowiek uczy się do śmierci.
ks. E. Staniek

poniedziałek 2018-10-15

Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

wtorek 2018-10-16