Wybrałeś(aś) wtorek, 10 grudzień 2019
Numer tygodnia w roku 50
Wyświetlone będą ogłoszenia i msze święte z niedzieli 8 grudzień 2019 (II Niedziela Adwentu, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP)

Msze święte dzisiaj
  • Z kalendarza liturgicznego
    • Dziś Uroczystość Niepokalanego poczęcia NMP oraz dzień modlitw za Kościół na Wschodzie. Zbiórka przy kościele na pomoc dla chrześcijan na Wschodzie.
    • W piątek wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy.
    • W sobotę wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.
  • Dziś o godz. 1530 wypominki i różaniec.
  • Roraty w naszym kościele są w dni powszednie o 1700. Wszystkich zachęcamy do udziału.
  • W przyszłą niedzielę rozpoczynamy rekolekcje parafialne, które poprowadzi ks. Andrzej Gieroń, misjonarz. Program rekolekcji jest w przedsionku, na stronie internetowej oraz w formie mini ulotki na półce z czasopismami.
  • Chłopców z klasy 3 i starszych zapraszamy na spotkanie kandydatów na ministrantów jutro o godz. 1615. Zbiórka przy wejściu do kościoła.
  • U pana organisty można się zaopatrzyć w poświęcone opłatki.
  • Od przyszłej niedzieli będzie można nabyć świece Caritas.
  • Bóg zapłać wszystkim, którzy w listopadzie złożyli ofiary na inwestycje parafialne. Ofiary złożyło 61 ofiarodawców na kwotę 5.660 zł. Remont zewnętrznej strony kaplicy cmentarnej został zakończony. Ofiary na ten cel można nadal składać.
  • Dziękuję również górnikom za złożoną ofiarę - 900 zł.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przypomina nam o szczególnym przywileju świętości, którym Stwórca obdarował Matkę Chrystusa. Za przyczyną Niepokalanej upraszajmy błogosławionych owoców czasu radosnego oczekiwania na przyjście Pana.
Katecheza parafialna
SŁOWA EWANGELII według św. Łukasza (1,26-38). Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, anioł rzekł: "Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami".
Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: "Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca". Na to Maryja rzekła do anioła: "Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?". Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego". Na to rzekła Maryja: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego". Wtedy odszedł od Niej anioł.

ROZWAŻANIE: Słowa pozdrowienia wypowiedziane przez archanioła Gabriela do Maryi pokazują wyraźnie, że łaska otrzymana od Boga - miłość, której On nam udziela - nie jest efektem naszej doskonałości czy też odpowiedzią na naszą wyjątkowość skutecznie potwierdzoną pobożnymi dziełami. Łaska jest kompletnie niezasłużonym darem - wyjątkowym i uprzywilejowanym sposobem, w jaki Bóg udziela się każdemu z nas. Maryja uczy nas swoją postawą, jak przez całkowite poddanie się woli Bożej należy ów dar przyjmować. Ona przecież staje się Matką Syna Bożego nie ze względu na swe zasługi, ale dzięki pokornej uległości. Dlatego Bóg z tak wielką mocą może w Niej i przez Nią działać. Greckie słowo "kecharitómene", które zazwyczaj w odniesieniu do Maryi tłumaczymy jako "pełna łaski", w rzeczywistości znaczy: "która jesteś obdarowana łaską". Oba sformułowania są bardzo podobne, można nawet przyjąć, że w gruncie rzeczy oznaczają to samo. Jednak drugie z nich kryje dodatkowo cenną sugestię. Warto bowiem uświadomić sobie, że u podstaw wszystkiego, co mamy najcenniejszego, tkwi nie nasza zasługa, ale Boże obdarowanie. I to właśnie jest wielka lekcja dla nas, a zarazem prawdziwy powód do radości. Wszak obdarowujemy tych, których kochamy, a dar miłości Boga jest tego wyrazem. Łaska to nie zapłata za miłość, lecz jej szczególny przejaw. Otrzymujemy ją z pewnością nie dlatego, że kochamy, ale przede wszystkim dlatego, że jesteśmy kochani.

OREMUS

poniedziałek 2019-12-09

+ Marię Kozioł, Józefa męża w 21 rocznicę śmierci
    + Józefa Kowalskiego w rocznicę śmierci, Annę żonę, Józefa, Albina i Jana synów, Henrykę i Stanisławę córkę