+ Zofię Curzydło, Feliksa męża w rocznicę śmierci
    1. Dziękczynna 18 rocznicę urodzin Jakuba z prośbą o błogosławieństwo Boże i dary Ducha Świętego

Wybrałeś(aś) sobota, 19 październik 2019
Numer tygodnia w roku 42
Wyświetlone będą ogłoszenia i msze święte z niedzieli 13 październik 2019 (28 Niedziela Zwykła, Wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego)

Msze święte dzisiaj
  • Z kalendarza liturgicznego
    • We wtorek wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła.
    • W środę wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej.
    • We czwartek wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika.
    • W piątek święto św. Łukasza ewangelisty, który jest patronem ks. Łukasza. Na Mszy św. o 1800 będziemy się modlić w Jego intencji, po Mszy św. będzie okazja złożyć życzenia.
    • W przyszłą niedzielę uroczystość św. Jana Kantego, prezbitera, głównego patrona archidiecezji krakowskiej i miasta Krakowa.
  • Nabożeństwa różańcowe są w niedzielę o 1530, a w dni powszednie o 1730
  • W piątek o 2000 Noc Nikodema. Na spotkanie z Jezusem Eucharystycznym zapraszamy szczególnie młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania. Podczas adoracji będzie możliwość spowiedzi. Jest to także trzeci piątek miesiąca. Koronka do Bożego Miłosierdzia po Mszy św. porannej.
  • Dzisiaj obchodzimy 19. Dzień Papieski. Zachęcamy, abyśmy nadal budowali żywy pomnik papieża Polaka w sercach młodych, zdolnych, ale naszych ubogich rodaków, których edukację możemy wspierać za pośrednictwem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
  • Jutro w Dniu Edukacji Narodowej nasze myśli kierujemy w stronę nauczycieli, katechetów i wychowawców. Otoczmy ich naszymi modlitwami.
  • Zwróciła się do nas z prośbą rodzina bardzo chorego chłopca Mateusza z parafii Raba Wyżna o możliwość zbiórki przy kościele na jego leczenie. Stan chłopca potwierdza diagnoza lekarska oraz rekomendacja księdza proboszcza tej parafii. Ponieważ pomagaliśmy wielokrotnie w takich sytuacjach, dlatego zgodziłem się na taką zbiórkę w przyszła niedzielę.
  • Są jeszcze miejsca na malowanie bombek. Dziś ostatni dzień zapisów.
  • Są także miejsca na wyjazd do Centrum Jana Pawła II na błogosławieństwo animatorów RAM. Wyjazd w sobotę o godz. 1000 z parkingu przy cmentarzu.
  • Bóg zapłać rodzinom z ul. Jana Pawła II oraz Ogrodowej za ubranie kościoła. Na przyszłą niedzielę ubierają nowożeńcy.
  • Od przyszłej niedzieli przyjmujemy na wypominki.
Chrystus gromadzi nas wokół ołtarza, by dać nam przedsmak wspólnego przebywania z Nim w niebie. Obyśmy nigdy nie wzgardzili ucztą Godów Baranka i aby grzech nie zamknął nam drogi do uczestnictwa w niej.

Katecheza parafialna
SŁOWA EWANGELII według Św. Łukasza (17,11-19). Zdarzyło się, że Jezus, zmierzając do Jeruzalem, przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: "Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!". Na ten widok rzekł do nich: "Idźcie, pokażcie się kapłanom!". A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich, widząc, że jest uzdrowiony, wrócił, chwaląc Boga donośnym głosem, padł na twarz u Jego nóg i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: "Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Czy się nie znalazł nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec?". Do niego zaś rzekł: "Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła".

ROZWAŻANIE: Kiedy człowiek jest w opałach, nawet jeśli nie pamięta na co dzień o Bogu, nagle sobie o Nim przypomina. I jest w stanie zrobić coś, czego normalnie nie robił. Jak Naaman, który za namową przyjaciół zanurzył się siedem razy w wodach Jordanu, czy dziesięciu trędowatych, którzy padli na kolana przed Jezusem. Ważne jest jednak, by nie zapomnieć, skąd przyszło wybawienie. Dlatego Apostoł podpowiada: "Pamiętaj na Jezusa Chrystusa, potomka Dawida".
Doznana od Boga łaska dopomina się o pamięć, a ta znajdzie również zewnętrzny wyraz wdzięczności. Chodzi o to, by oddać chwałę Panu, który jest dawcą wszelkiego dobra i do którego należy każde dobro. A człowiek łatwo przywłaszcza sobie to, co nie jest jego, nawet łaskę doznaną z Bożego miłosierdzia. Przywłaszcza sobie własne życie, sukcesy, ludzi, własne dzieci.
"Pamiętaj na Jezusa Chrystusa, potomka Dawida." Bez Niego nie ma chwały. Bez Niego nie ma zbawienia. Bez Niego nie ma królowania. Kto zapomina o doznanej łasce, jakby zapierał się Jezusa, nie uznając Jego działania w sobie. "Idźcie, pokażcie się kapłanom!", znaczy również dać świadectwo Prawdzie, oddać chwałę Panu. Kiedy człowiek budzi się ze snu, już może się przekonać, że Bóg dał mu nowy dzień, że otrzymał łaskę. A to stanowi wystarczający powód, by pokazać się światu jako człowiek Boży, który - uznając łaskę - jest łaskawy dla innych.

Źródło: OREMUS

poniedziałek 2019-10-14

+ Jana Domagałę w rocznicę śmierci, Kazimierę żonę oraz ich rodziców
    + Jana Szydłowskiego w rocznicę śmierci, Wiktorię żonę oraz ich rodziców