+ Józefa Branię w 2 rocznicę śmierci
    Dziękczynna z prośbą o zdrowie, błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla Wojtusia na roczek

Wybrałeś(aś) wtorek, 19 luty 2019
Numer tygodnia w roku 08
Wyświetlone będą ogłoszenia i msze święte z niedzieli 17 luty 2019 (6 Niedziela Zwykła)

Msze święte dzisiaj
    + Józefa Branię w 2 rocznicę śmierci
  • Z kalendarza liturgicznego:
    • W piątek święto Katedry Św. Piotra Apostoła.
    • W sobotę wspomnienie św. Polikarpa, biskupa i męczennika.
  • Bóg zapłać 8 Róży Kobiet i 12 Róży Kobiet z Kądziołów za złożoną ofiarę całoroczną.
  • Bóg zapłać rodzinom z Półwsi za ubranie kościoła. Na przyszłą niedzielę prosimy o to rodziny z Ryczowa ul. Jana Pawła II, numery parzyste 96-182 i numery nieparzyste 137-209.
  • W przyszłą niedzielę składka na pokrycie kosztów ogrzewania.
Słowa dzisiejszej Ewangelii nie są wyłącznie przypomnieniem obowiązku troski o głodnych, ubogich i cierpiących. Chrystus oczekuje od nas serc i umysłów zdolnych dostrzegać prawdziwe źródła ludzkiej biedy. Początkiem takiej postawy jest właściwy dystans do wszystkiego, co sami posiadamy.
Katecheza parafialna
SŁOWA EWANGELII według św. Łukasza (6,17.20-26). Jezus zszedł z Dwunastoma na dół i zatrzymał się na równinie; był tam liczny tłum Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jeruzalem oraz z nadmorskich okolic Tyru i Sydonu. On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: "Błogosławieni jesteście, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. Błogosławieni jesteście, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego odrzucą z pogardą wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom. Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą. Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie. Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom".

ROZWAŻANIE: Obraz dwóch dróg życia bardzo często pojawia się w Biblii. Dzisiejsza liturgia słowa zawiera kluczowe dla tego tematu teksty. Właściwie, słuchając proroka Jeremiasza, powinniśmy raczej mówić nie o dwóch drogach życia, a o drodze życia prawdziwego i o drodze wegetacji, która jedynie wydaje się być życiem. Obrazy słonej, spalonej i bezludnej ziemi mocno kontrastują z tymi, których przecież i dzisiaj pełno wokół nas, a którzy uważają się za "królów życia" i całą nadzieję pokładają w ciele, w człowieku. Ich droga prowadzi do śmierci. To ufność w Panu daje prawdziwe owocowanie, pokój i pełnię życia.
Musimy jednak uważać, bo nasze myśli i wyobrażenia o błogosławieństwie, szczęściu i pełni życia często są na wskroś pogańskie i również nie wykraczają poza "ciało i krew". O czym myślimy, modląc się o dobre życie, albo zamawiając intencję mszalną o "Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski"? Czy o drodze paschy, którą przeszedł Chrystus? Czy pragniemy tego, co jest udziałem dziedziców błogosławieństwa, a o czym mówi dzisiejsza Ewangelia? Czy mamy w sercu zgodę na udział w losie Jezusa, na ubóstwo, głód, łzy, nienawiść, odrzucenie, zelżywości? Czy raczej, myśląc "błogosławieństwo", marzymy o tym wszystkim, nad czym zawisło Chrystusowe "biada": o bogactwie, sytości, zabawie, chwale i poważaniu wśród ludzi?
"Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żyda, a mało jest takich, którzy ją znajdują!" (Mt 7,13-14).

Źródło: OREMUS

poniedziałek 2019-02-18

+ Rozalię Brania w rocznicę śmierci, Teofila męża, Irenę córkę
    + Franciszka Sowę, Janinę żonę, ich rodziców i rodzeństwo