Wybrałeś(aś) czwartek, 27 czerwiec 2019
Numer tygodnia w roku 26
Wyświetlone będą ogłoszenia i msze święte z niedzieli 23 czerwiec 2019 (12 Niedziela Zwykła)

Msze święte dzisiaj
    2. + Wandę Opalińską - od syna Aleksandra z żoną
  • Z kalendarza liturgicznego:
    • Jutro Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
    • We czwartek wspomnienie NMP Nieustającej Pomocy.
    • W piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z racji uroczystości nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
    • W sobotę Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
  • Dziś o godz. 1530 nabożeństwo czerwcowe z procesją eucharystyczną.
  • We czwartek na zakończenie Oktawy Bożego Ciała błogosławieństwo wianków i ziół.
  • W przyszłą niedzielę zakończenie nabożeństw czerwcowych z procesją.
  • Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w dniu dzisiejszym we wszystkich kościołach, kaplicach oraz ośrodkach duszpasterskich, po każdej Mszy Świętej mają być odśpiewane suplikacje: "Święty Boże, Święty Mocny". Ta pieśń błagalna będzie stanowiła formę ekspiacji za świętokradztwa popełnione ostatnio w naszym kraju, za akty profanacji miejsc i przedmiotów świętych oraz za przejawy agresji wobec osób duchownych.
  • Karmelici Bosi z Wadowic zapraszają w przyszłą niedzielę o godz. 1500 na Mszę św. o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Ojca Rudolfa.
  • Bóg zapłać rodzinom z ul. Starowiejskiej, Siennej i Brzegowej za ubranie kościoła. Na przyszłą niedzielę prosimy o to rodziny z Chałupek ul. Starowiejska i Nadwiślańska.
Jezusowe pytanie: "A wy za kogo Mnie uważacie?" skierowane jest także do nas. Stawiając je nie oczekuje od nas deklaracji słownej, ale wewnętrznej refleksji, na ile rzeczywiście On jest dla nas ważny.
Katecheza parafialna
SŁOWA EWANGELII według Św. Łukasza (9,18-24). Gdy Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: "Za kogo uważają Mnie tłumy?". Oni odpowiedzieli: "Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał". Zapytał ich: "A wy za kogo Mnie uważacie?". Piotr odpowiedział: "Za Mesjasza Bożego". Wtedy surowo im przykazał i napominał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: "Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie". Potem mówił do wszystkich: "Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa".

ROZWAŻANIE: Trzeba wiary, by rozpoznać Chrystusa pod postacią chleba i wina. Trzeba jej, aby doświadczyć Jego działania w sakramentach i liturgii. Jeszcze więcej jej trzeba, aby rozpoznać Go w osobie biskupa czy prezbitera przewodniczącego liturgii. Trzeba serca dotkniętego słowem Bożym, przemienionego Bożą miłością, aby dostrzec twarz Chrystusa w twarzach zniekształconych chorobą, cierpieniem, uzależnieniami czy upływem czasu. Trzeba... Nie da się tego osiągnąć samym aktem woli czy siłą wyobraźni.
Bez Ducha Świętego, bez światła słowa Bożego i przemieniającej mocy Eucharystii jesteśmy ślepi i głusi. Prawdziwa niepełnosprawność to skoncentrowanie na własnym "ego", ślepota i głuchota duchowa. Tacy jesteśmy, gdy osądzamy powierzchownie, gdy wydaje nam się, że posiedliśmy mądrość. Nasza logika nie wykracza poza ramy doraźnego sukcesu, górowania nad innymi, przypodobania się ludziom. Widzimy to, co chcemy, jak jest nam wygodniej. Jak wielu zgorszyło się, widząc zniekształconą męką twarz Jezusa. Nie mogli uwierzyć, że Bóg posunął się tak daleko, by pokazać nam swą miłość do nas.
Na szczęście Bóg się nami nie gorszy. Wytrwale mówi do nas, przychodzi codziennie w słowie. Eucharystii, pragnąc przemieniać nas mocą swej miłości. Stracić życie dla Niego, idąc przez życie z Nim, to zyskać wszystko, to odzyskać wolność i życie wieczne.

Źródło: OREMUS

poniedziałek 2019-06-24

+ Lucjana Klaję
    1. + Jana Maja, Stanisławę żonę i zmarłych z rodziny Majów