1. W intencji parafian
    + Józefa Wołocha, jego rodziców i teściów, Józefa Kaczkosia
    + Leokadię Sowa w 29 rocznicę śmierci, Franciszka męża oraz ich dzieci

Nasza parafia

Ryczów od początku swego istnienia należał do diecezji krakowskiej. Bardzo starym ośrodkiem duszpasterskim w tych okolicach był Tyniec, a także Oświęcim. Klasztory Cystersów fundowano od XII w. W XV w. Ryczów stał się centrum administracyjnym dóbr cysterskich. Posiadał niewielką kaplicę cmentarną, ale kościół parafialny był zapewne w Woźnikach.

W Ryczowie erygowano parafie w 1436r. Kościół zbudowano prawdopodobnie nieopodal dawnych zabudowań folwarcznych i stawów dworskich. Jan Długosz wspomina, że kościół jest poświęcony Krzyżowi Świętemu, co wskazuje na związek z Cudownym Krzyżem Jezusa Chrystusa znajdującym się w klasztorze w mogilskim. Czas budowy kościoła można określić na okres rządów opata mogilskiego Marcina Matyspaska tj. między 1477 a 1488 rokiem. Stary zabytkowy kościół był drewniany, z drzewa modrzewiowego. Świątynię pokrywał dach gontowy. W wieku XVI kościół został przebudowany. W 1839r. odrestaurowany dodano nową zakrystię i wzniesiono plebanię. Długoletni duszpasterz ks. Biedrończyk przekazał w 1883 roku pieniądze na nowe organy.

Kolejny proboszcz ksiądz Guśpiel podjął myśl o potrzebie budowy nowej świątyni, ponieważ stary kościół był zbyt mały w stosunku do potrzeb parafian. Plany dotyczące budowy świątyni realizował ks. Władysław Kania. Zamierzenia sfinalizowano w 1949r, kiedy dokonano poświęcenia świątyni. Był to pierwszy kościół wzniesiony w archidiecezji krakowskiej po II wojnie światowej. Dwa lata później przystąpiono do budowy nowej plebani. W latach 1971-72r. stary kościół został przeniesiony do skansenu w Wygiełzowie, nieopodal zamku w Lipowcu.

W obecnym kościele znajdują się cztery ołtarze wykonane z drewna dębowego. Główny ołtarz Królowej Korony Polskiej z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz z obrazem przedstawiającym śluby Jana Kazimierza w Katedrze Lwowskiej. Między filarami ołtarza stoją drewniane figury św. Stanisława biskupa i św. Maksymiliana Kolbego. Ołtarze Boczne zawierają obrazy św. Józefa i Serca Jezusowego, a ołtarz w kaplicy bocznej obraz Matki Bożej Pocieszenia. Na ścianach znajdują się zabytkowe stacje drogi krzyżowej, pochodzące ze starego kościoła. Dzwony na wieży noszą imiona: duży - Władysław i dwa mniejsze Wojciech i Stanisław.